4.12.2017

Rozhodli ste sa, že by sa do vašej záhrady hodila pergola? Ak áno rozmyslite si, kam ju umiestniť. Berte na vedomie, že ide o trvalú stavbu na mnoho rokov dopredu, a preto starostlivo zvažujte, kam ju umiestniť, aby ste pod ňou mali dobrý rozhľad, nikto vás nerušil. Premýšľajte aj o tom, kadiaľ vaňou vetry, kam svieti slnko. Akonáhle si určíte miesto, v našom seriáli vás prevedieme celým postupom stavby pergoly.

Nech na vás nepraží slnko, ani nefúkadreveny pristresek p2 london 4


Rozhodne výber miesta pre pergolu neuponáhľajte. Uvedomte si, že ak vyberiete zle, robíte tým rozhodnutie na dlhé roky dopredu. Nie je nič horšie, ako nesprávne rozhodnutie. Nie je príjemné, ak by ste museli pergolu rozoberať a stavať inde, pretože je miesto nevhodné. Záhradná pergola by nemala byť v mieste, kde príliš praží slniečko. Za horúcich letných dní by ste toho mali čoskoro dosť. Zrovna tak ale nie je vhodné zvoliť miesto, kde riadne prefukuje. Nikto nemá chuť tráviť čas pod pergolou v čiapke, šále a zachumlaný do deky.


Kútik, kde budete mať súkromie

Ideálnym miestom pre pergolu je polotieň, kam slnečné lúče dosiahnu, ale len v primeranej miere. Zároveň kde o kútik, kde nefúka, kde máte tiež súkromie a nepozerajú vám sem zvedaví susedia alebo okoloidúci. A tiež kde máte príjemný výhľad do zelene svojej záhrady, nie na stenu domu oproti. Teda výber miestečka pre pergolu už sa vám podarilo zdarne dokončiť a ste presvedčení, že ste na svojej záhrade našli tú najlepšiu lokalitu. Teraz prichádza na rad vymeriavanie a následné výkopy.


Vyberte si, čo k vám bude pasovať

Ešte predtým, než sa ale pustíte do behanie s metrom po trávniku, musíte si z ponuky vybrať, akú pergolu budete chcieť. Jedine na základe výberu potom všetko dokážete dobre rozmerať. Samozrejme, že treba drevené pergoly môžu mať rôzne rozmery. Porozmýšľajte, aký rozmer a aká pergola bude do vybraného miesta najlepšie pasovať. Ak sa z nejakých dôvodov rozmerovo nie a nie trafiť, existuje ešte možnosť nechať si vyrobiť pergolu špecifických rozmerov na mieru. Predpokladajme však, že ste si vybrali.


Vymerajte si miesto

Pomocou naťahovacieho metra čiaru pôdorys, kde pergola bude stáť. Zatlčte do rohov treba tenkej drevené gulatinkou a napnete povrázok. Vytýčite si tak obdĺžnik alebo štvorec. Pravouhlosť výmery môžete skontrolovať premeraním uhlopriečok - musí báť rovnaké. Ďalší postup záleží na tom, aký podklad pod pergolu chcete. Ak staviate na rovine a priamo na trávnik, ďalším krokom môže byť už zatĺkanie pätiek do rohov, v ktorých sa budú nachádzať stĺpiky pergoly. Namiesto zatĺkacích pätiek sa tiež niekedy používajú zemné skrutky, ktoré pergolu ukotví.

Podklad musíte zhutniť

Avšak v prípade, že podklad nebude tráva, ale napríklad zatrávňovacie dlaždice, klasická vonkajšia dlažba alebo dokonca betónová základová doska, potom je potrebné tento podklad pripraviť ešte pred ukotvením záhradné pergoly. Príprava spočíva v tom, že vykonáte výkop do hĺbky cca 20 cm a porovnáte terén - kontrolu vykonáte vodováhou. Prvú vrstvu tvorí hrubší štrk, naň jemnejšie, obe vrstvy je nutné zhutniť. Ak zvolíte základovú dosku, potrebujete oceľové prúty na jej vystuženie, ktoré zalejete do betónu.

Pätky zalejete do betónu

Pod pergolu nie je základová doska ale nutná, má však výhodu, že máte v týchto rozmeroch pripravený podklad aj pre inú stavbu, ak by ste sa v budúcnosti rozhodli pergolu niekam premiestniť. Ak budete klásť dlažbu, príde na dve vrstvy štrku ešte tretí, kamenná drvina so zrnitosťou 2-5 mm, alebo 4-8 mm a tento podklad musí byť úplne v rovine. Potom môžete klásť dlažbu. Pätky pre pergolu zatĺkajú do podkladu, ak robíte základovú dosku, potom je zatlčieme a následne plochu zalejete betónom a stuhnú v nej.

Pergoly na mieru od HOBBYTEC