23.10.2017
Mnohí ľudia si myslia, že pergola je len letné záležitosťou. Teda len posedením na leto. To je však veľký omyl. Pokiaľ si postavíte skutočne veľkú a pevnú pergolu z tých najkvalitnejších materiálov a dobre ju Zastrešíme, môžete ju používať pokojne aj počas celého jesene av zime. Z pôvodne sezónne záležitosti sa stáva celoročná stavbou. Ako to zariadiť, aby obstála aj v zime?
Vykurovanie pod pergolou sa hodí
V súčasnosti môžu byť záhradné pergoly stavbami, ktoré sa dajú používať pokojne celoročne. Predtým patrili medzi sezónne stavby, pod ktorými sa dá sedieť hlavne v lete, alebo v čase babieho leta či skorej jesene. Avšak napríklad pergoly z hliníka sú dostatočne pevné a pevné. V kombinácii so zastrešením môže ísť o stavbu, ktorá je celoročná. Môžete ju využívať aj za veľmi chladného počasia. Najmä ak si zaobstaráte infražiarič, alebo iný tepelný zdroj, ktorý zaistí vykurovanie pod pergolou.
Strecha je dôležitá
Kúrenie je veľmi dôležité, ale bez strechy pergoly by nebolo k ničomu. Hliníkové pergoly sú zastrešené. Zvyčajne sa hliníkové pergoly kombinujú s presklením z polykarbonátu. Práve polykarbonát je pre tieto účely ideálne. Ide o veľmi ľahký, ale pritom veľmi pevný materiál. Odolá napríklad aj krupobitie, silným dažďom. Sklo sa pritom môže pri krupobití ľahko rozbiť, polykarbonát nie. To je jeho obrovská výhoda. Nie je tak krehký ako klasické sklo.
Dodá svetlo počas krátkych dní
Ďalším veľkým prínosom polykarbonátu je, že má filter pre UV lúčmi. To je veľké plus. Robí teda skvelú strechu pre pergoly z hliníka. Môžete teda sedieť pod danú pergolou aj v čase letných horúčav za plného slnka, bez toho aby ste akokoľvek trpeli vplyvom lúčov. Na jeseň potom strecha poslúži ako úkryt pred dažďom. Plusom je, že keď sa kráti dni, čo sa na jeseň deje, priehľadný polykarbonát dodá dostatok svetla. Pod klasickú strechou ste museli svietiť.