5.10.2017

"Sem umiestnime pergolu," vyhlási niektorí ľudia bez bližších úvah. Príliš nepremýšľa o tom, či sa jedná o dobré miesto, alebo je to tak trochu z núdze cnosť, pretože im proste nikde inde miesto bohužiaľ nezostalo. To je ale veľká škoda a predovšetkým premárnená šanca, ktorá sa dala využiť oveľa lepšie.

Do múru sa zle pozerá1547 b7173fb64b2a904f907d7af415174bd6

Nie je nič horšie, ako keď drevená pergola stojí napríklad pri stene a máte výhľad len k stene a nikam ďalej. Taká pergola potom stráca svoj zmysel a hlavný účel - poskytnúť oázu pokoja a pohody. Chýba vám totiž výhľad do zelene a možnosť relaxovať. Sotva niekto bude relaxovať pozeraním do steny, či už vlastného, či susedovho domu. Mali by ste sa preto už plánovaní projektu domu rozhodnúť, či u neho bude umiestnená pergola a počítať s ňou už vopred.

Doprajte si krásny výhľad do zelene

Samozrejme, že aj pergoly k múru môžu byť pekné, ale je potrebné miesto pre nich vhodne vybrať. Trebárs šikovný kútik, kde síce na jednej strane bude múr domu, ale na druhej zasa záhony plné zelene, kríky, pohľad do kvitnúce záhrady. Pokojne tam môže byť potrebné skalka plná skalničiek, alebo v blízkosti veľký, pekne tvarovaný kameň, či dokonca vytvorený rybníček. Záleží všetko len na vás. Všetko je potrebné vopred efektívne rozplánovať, v žiadnom prípade nič nepodceniť.

Zabijete dve muchy jednou ranou

Dokonce i tehdy, když půjde o víceúčelovou pergolu, kde bude třeba gril a chcete ji umístit těsně k domu, nebo se vám kvůli praktickým stránkám údržby zalíbí hliníková pergola, je třeba o jejím umístění pečlivě uvažovat. Když vše promyslíte, uvidíte, že zabijete dvě mouchy jednou ranou. Zajistíte si jak krásné posezení, tak i splnění praktického účelu, kvůli kterému je pergola vystavěna. Budete mít krásný estetický zážitek i plně funkční prvek zahrady a to jde při stavbě pergoly především.