Pergola by mala primárne chrániť aj pred nepriazňou počasia. Práve preto stále viac ľudí dáva prednosť nie klasické nechránené pergole, ktorá vlastne znamená len jednoduchú kovovú alebo drevenú konštrukciu, ale jej zastrešené variante. Môže tak pod pergolou sedieť, aj keď je vonku dážď.
Zastrešte si svoju pergolu
Prídu Ak ale skutočne veľké prívaly vôd, drevená pergola na taký nápor nemusí byť pripravená. Prívalové dažde už aj v našich končinách nie sú bohužiaľ žiadnou výnimkou a my sa na ne musíme pripraviť. Aké opatrenia urobiť? Samozrejme budete prioritne riešiť svoj rodinný dom, ale rozhodne by ste nemali zabudnúť ani na pergolu, ktorá sa skvie na vašej záhrade. Je totiž jasné, že aj keď máte pergolu zastrešenú, potoky vôd tým úplne nevyriešite.
Nepríjemné gejzíry
Je jasné, že strešná krytina na pergolu vás ochráni a na vás pršať priamo nebude, ale ako budú prúdy vody stekať dole, budú dopadať na zem a nepríjemne sa rozstrekovať. V dôsledku toho bude vznikať vodné gejzír široko ďaleko a vy rozhodne nevydržíte v suchu. Je absolútne nevyhnutné vodu zo strechy pergoly organizovane niekam zvádzať. Preto ku streche pergoly rozhodne pripevnite odkvap. Oplatí sa vám to. V súčasnej dobe niekedy dochádza k tomu, že prídu obdobia sucha. Aj preto je užitočné nenechať vodu nadarmo odtiecť, ale zachytiť ju.
Zásoby sa hodí napríklad na zalievanie
Divili by ste sa, koľko vody môžete po jednom daždi z takej záhradnej pergoly zachytiť. S odkvapom na spodnej hrane strechy to pôjde veľmi ľahko. Prichystajte si sud, alebo ešte lepšie vodná nádrž, do ktorej bude voda môcť voľne vtekať. Mala by mať dostatočnú kapacitu. Odkvapom vybojujete vodu do suda či nádrže a následne ju môžete použiť. Jedná sa o úžitkovú vodu, ktoré sa hodia napríklad ako zásoba pre zalievanie záhrady. Vždy sa hodí mať pripravenú zásobu vody na rôzne účely.