8.8.2017
 
Klasická záhradné pergola je veľmi užitočným záhradným prvkom. Poskytuje prístrešie, keď si chceme vonku prečítať dobrú knižku alebo sa pobaviť s priateľmi. Je však nutné sa o ňu aj náležite starať.
 
 
 

Dva typy

 
Pergoly sa delia na dva základné typy - hliníkové a drevené. O prvýkrát zmieňované sa v podstate starať vôbec nemusí. V prípade, že sú od prachu či oprýskané blatom, bohato ich stačí umyť hadicou či len pretrieť handrou. Ich nevýhodou je však kovový vzhľad, ktorý sa nehodí do menej udržiavaných záhrad, kde vegetácia rastie bez zásahu majiteľov. Neladí však ani s drevostavbami. Drevené pergoly sú v tomto smere oveľa prispôsobivejšie, ale je s nimi oveľa viac starostí.
 
 

Pravidelná údržba

 
Drevo ako materiál je veľmi kvalitný. Veď už sa používa k stavbám tisíce rokov a dodnes je to stále obľúbená surovina, aj keď nie už v takom rozsahu. Problém však je, že drevené altánky a pergoly môžu pod náporom slnečných lúčov a dažďových kvapiek bez náležitej údržby veľmi rýchlo zostarnúť. Drevo rado osychá, krúti sa, podlieha hnilobe či drevokaznému hmyzu. Aby sa týmto následkom zabránilo, je nutné pergoly z dreva pravidelne natierať vhodnými olejmi.
 
 

Správne počasie

 
 
Nátery sa nemusí aplikovať každý mesiac, zvlášť u novej konštrukcie, ale časté prehliadky sú nevyhnutné. Pri odhalení poškodené časti je dobré pred samotným náterom miesto ošetriť brúskou alebo aspoň pilníkom na drevo. Pergoly drevené, ktoré sú v zachovalom stave, sa odporúča natierať dvakrát ročne, a to na jar a s príchodom jesene. Počasie by pri tom malo byť ustálené. Nemal by fúkať silný vietor a nemalo by byť príliš horúco. V opačnom prípade nemusí mať náter taký ochranný účinok.
 
 

Dekorácie

 
Aj keď nevyhnutnosť ošetrovanie drevených pergol mnoho potenciálnych zákazníkov odradí, stále sa jedná o tovar, o ktorý je veľký záujem. Pergola z dreva totiž nie je obyčajnou funkčnou záležitosťou, ale aj dekoráciou, ktorá dokáže pozdvihnúť vzhľad hociktoré záhrady.