19.6.2017
 
 
Tráviť leto na chalupe nie je len o strihanie trávnika ani o oprave plotu, ale aj o pasívnom oddychu na čerstvom vzduchu. A k tomu patrí aj vonkajšie posedenie.
 
 

Potrebujete zastrešenie

 
Vytiahnuť pred chalupu stôl a niekoľko stoličiek ale nestačí. Nemusíte pracne budovať podlahu, stačí na zem položiť starý koberec, ale aspoň základné zastrešenie v podobe pergoly by ste si zariadiť mali. Pergola nie je žiadna zložitá konštrukcia a dá sa s trochou umu a snahy vyrobiť aj svojpomoci, ale ak chcete mať celý stavebný proces čo najrýchlejšie za sebou, radšej si kúpte pergolu už vyrobenú. Nie je drahá a montáž rýchlo odsypať. Zvlášť, ak budete mať k dispozícii jedného či dvoch pomocníkov.
 
 

Na chalupu iba drevo

 
Najčastejšie surovinou, ktorá sa k výrobe pergol používa, je drevo. Je tomu tak už celé stáročia a počas niekoľkých blízkych rokov sa na tom nič zásadné nezmení. Navyše drevená pergola k stene sa k chatke ohromne hodí. V ponukových katalógoch sa však môžete stretnúť aj s pergolami z hliníka. Postrádajú síce vkus a eleganciu drevených konštrukcií, ale zase nepodliehajú škodcom ani staroby. Tie však u zrubov a chatiek nemajú svoje miesto. Nad ich kúpi uvažujte až v prípade, kedy budete hľadať zastrešenie moderne ladené verandy.
 
 

Nielen šindeľ

 
Bežnou strešnou krytinou pre drevenú pergolu je rozhodne šindeľ z asfaltu. Takáto strecha je pevná a odolná aj nárazovým vetrom či krupobitie. Nejde však o nič úžasného. Oveľa ďalej je rolovacie pergola, ktorej strechu si môžete kedykoľvek otvoriť a zase zatvoriť. V lete je lepšie mať strechu zatvorenú neustále, ale na jar, keď ešte nie sú slnečné lúče smrtiace, je dobré sa občas nechať nabiť pozitívnou energiou zo slniečka a po dlhej zime si prehriať kosti.
 
 

Dve možnosti

 
Pergolu si môžete primontovať rovno k chalúpke a zastrešiť verandu alebo ju situovať ďalej na záhradu a vytvoriť si tak kútik nezávislý na stavení.