14.6.2017
 
Kvalitný záhradný nábytok na terasu musí byť nielen pohodlný, ale mal by sa vyznačovať aj vysokou odolnosťou. Preto sa na záhrade používajú sedacie súpravy z plastu, umelého ratanu a vysoko kvalitného dreva.
 
 

Exotická drevina

Vysoko kvalitným drevom sa nerozumie smrek alebo buk. Aj tie sa dajú na výrobu záhradného nábytku použiť, ale ten zvyčajne nevydržia slúžiť dlhšie než pár sezón. Pre tieto účely je oveľa vhodnejšie zaobstarať si nábytok z teaku. Táto drevina pochádza z juhovýchodnej Ázie a v tamojších končinách sa používa hlavne k stavbe lodí. Ide totiž o vysoko odolný materiál, ktorý neničí slaná ani sladká voda, nepúšťa sa do neho drevokazný hmyz ani huby a dokonca na neho negatívne nepôsobí ani slnečné lúče.
 
 
 

Jednoduchá údržba

Čím je starší, tým viac je potreba štandardné drevený nábytok pod pergolu z dreva ošetrovať. U teaku tomu tak ale nie je. Jediným problémom môže byť zmena jeho zafarbenie. Bežne má striebro-šedú farbu, ale vplyvom klímy môže farba začať blednúť. Jedná sa len o kozmetickú záležitosť, na vlastnostiach teakového nábytku sa nič nezmení. Naviac sa tomu dá ľahko zabrániť, stačí raz ročne nábytok preventívne natrieť ochranným olejom. Môžete ale nechať veci prirodzene plynúť a ponechať vonkajšie sedenie úplne zosivieť. Toto je bežná prax napríklad vo Veľkej Británii.
 
 

Môže zostať vonku

Ani s uskladnením teakového nábytku si nemusíte robiť príliš veľké starosti. Proste ho nechajte vonku. A to pokojne aj cez zimné obdobie. Nič sa mu nestane. V opačnom prípade si pre jeho uskladnenie vyberte vetranú nevykurovanú miestnosť. Ideálne je napríklad garáž alebo záhradný domček, ale ani pivnica nie je zlá varianta.
 
 

Vyššia cena

Za kvalitu sa platí a teakový nábytok je vysoko kvalitným tovarom. Cena za stôl a štyri stoličky sa pohybuje okolo päť stoviek. Pre honosnejšie posedenie z teaku ale bude potreba siahnuť do peňaženky oveľa hlbšie.