22.5.2017
Mať na záhrade zastrešenia je veľká výhoda. Nemusíte sa totiž trápiť úvahami o rýchle zmene počasia, keď práve organizujete záhradný večierok alebo si len užívate vonkajšieho leňošenie.
Patrí na záhradu
Ideálnou voľbou zastrešenia je pergola, ktorá pôvodne predstavovala skôr ozdobný prvok než kryté vonkajšie posedenie. Dnes je jej primárnou funkciou zabrániť dopadu otravných slnečných lúčov a dažďových kvapiek na jej používateľa. To ale neznamená, že by pergola stále nehrala aj estetickú úlohu. Hlavne drevená pergola sa vyznačuje veľkou eleganciou. Dokáže povzniesť k výšinám aj inak fádny dvorček sa zle zastrihnutým trávnikom. Len je potrebné sa o ňu trochu viac starať a dopriať ju pravidelné ochranné nátery.
Samostatne stojaci konštrukcia
Väčšinou sa pergola primontovať k stene domu a vytvára tak zastrešenie terasy, ale existujú aj samostojné typy, ktoré možno postaviť kamkoľvek. Vďaka moderným zemným vrutům, ktoré slúžia na ukotvenie malých i stredne veľkých stavieb, k tomu nie je potrebný ani perfektne zarovnaný terén. Samostatne stojaci drevená pergola sa často umiestňuje v blízkosti bazénov, ku ktorým to môže byť hlavne na rozľahlých záhradách k domu ďaleko.
Kvalitné zastrešenie
Okrem samotnej kostry robí modernú záhradnú pergolu aj strecha. Kupovať si lacné plechové krytia sa pre drevenú konštrukciu nehodí. Oveľa lepšie je sklolaminát alebo polykarbonát. Tieto materiály môžu byť číre, ale tiež môžu svetlo prepúšťať len v minimálnom množstve. V súčasnosti je trendy rolovacie strecha, ktorú je možné ovládať pomocou kľuky alebo diaľkového ovládača. Túto svetelnú reguláciu oceníte ako na jar, kedy sa oplatí občas strechu otvoriť a nabrať trochu vitamínu D, tak aj v lete, kedy je lepšie nechať zastrešenie zatvorené.
Dobrá cena
Nie je potrebné si z úsporných dôvodov stavať pergolu svojpomoci len z vlastných zdrojov. Ceny sú v súčasnosti veľmi priaznivé. Lacnejšie typy sa dajú zaobstarať aj okolo tisícky.