12.5.2017
 
Pergola rozšíri obytný priestor s terasou a veľmi často plynulo nadväzuje na dom. 
 
 

Pergoly sú obľúbené

Pergoly sú obľúbené. Vie poslúžiť ako k odpočinku a spoločenskému vyžitie, ale aj ako opora pre kvety. Umiestniť by sme ich mali do miesta, kde nie je veterno a neruší nás hluk z ulice či susedia. Pre niekoho je potom dôležitá prístupnosť z domu.
 

Kvalitné drevo

Pergola z dreva sa stavia najčastejšie z tuzemských drevín ako je smrek, borovica, smrekovec alebo odolnejšie buk a dub. Drevo musí byť vždy kvalitné, od prevereného dodávateľa. Použitie tepelne upravovaného dreva podstatne zvyšuje jeho životnosť.
 
 

Zastrešenie

Drevené altány a pergoly vyžadujú klasické zastrešenia, kedy je dôležitý vzhľad a priepustnosť svetla. Tú ovplyvňuje zvolený materiál a jeho sfarbenie. Dôležitá je tiež životnosť krytiny, ochrana voči UV žiareniu, spôsob údržby aj pevnosť a odolnosť. Na pergoly sa často používajú polykarbonáty, Ondex a sklolaminát.
 
 

Bočné tienenie

Okrem strechy je dôležité aj bočné tienenie. Poslúži vám napríklad bambusové rohože, rošty s výpletom alebo zelené truhlíkové steny. Pergolu môžete kúpiť ako hotovú stavebnicu, s ktorou si šikovný kutil poradia veľmi jednoducho. Jednotlivé prvky možno rôzne kombinovať a vybudovať tak terasu podľa svojho vkusu. Bočné tienenie možno vyriešiť aj dodatočne.