11.5.2017
 
Pergola je nielen ozdobným prvkom záhrad, kaviarní či reštaurácií, ale plní aj funkciu tienenie a zastrešenie.
 
 

Jednoduchá kostra

Na rozdiel od altánku je kostra pergoly pomerne jednoduchá a jej stavba tak oveľa jednoduchšie. Záhradná pergola môže mať dvojaký umiestnenie. Jednak môže stáť samostatne, ale oveľa častejším riešením je primontovanie k stene budovy. Nejde len o vyššiu stabilitu, ale aj o fakt, že si väčšina ľudí praje zastrešenie terasy a realizácie tohto spôsobu je oveľa jednoduchšie. Pergola ale sama o sebe nemusí za každú cenu fungovať ako ochrana pred dažďom. Prapôvodný typy boli naopak otvorené a jediné krytie tak mohli tvoriť popínavé rastliny.
 
 

Iba pred slnkom

Aj keď aj dnes sa občas používajú pergoly zastrešené rastlinami, tieň sa dá vytvoriť oveľa lacnejšie a hlavne ľahšie. Napríklad pomocou markízy. Lišta s výsuvnou markízou sa nainštaluje do steny tesne na pergolu a v prípade potreby sa vysunie. Pergola a prístrešok k stene tak vytvorí takmer jednoliaty celok. Je ale potrebné si uvedomiť, že plátno z markízy nezaručuje, že zostanete v suchu. Funguje len ako sofistikovanejšie slnečník. Ak nechcete pri posedení s priateľmi promoknout, rozhodne si zvoľte iný typ zastrešenia.
 
 

Moderné strechy

Strechu pergoly môže kľudne tvoriť aj plech, ale nie je to príliš vkusný materiál, ktorý navyše pri zrážkach vydáva pre mnoho ľudí nepríjemné duté zvuky. Oveľa lepšie je siahnuť po priesvitných materiáloch, napríklad po sklu. To je pochopiteľne tvrdené, inak by neodolalo prvému väčšiemu krupobitie. Preslnenú terasu si môžeme užívať v skorých jarných mesiacoch či pri začínajúcom jesene. V lete ale bývajú slnečné lúče veľmi agresívny a tak je vhodné vybaviť sklenenú strechu i žalúziami.
 
 

Chráni aj pred vetrom

Nové typy pergol z hliníka dovoľujú naviac aj inštaláciu postranných stien. Tie cloní ako vetra, tak i bočnému dažďu. Steny nie sú nijako drahé, preto by ste si na ne nemali spomenúť až vo chvíľach, kedy vám vietor začne zhadzovať riadu zo stola, ale kúpiť by ste ich mali rovno aj s pergolou.