10.5.2017
 
Typickými stavbami rímskeho impéria boli átria. Cieľom bolo prepojenie obytného priestoru a prírody. Ide o miestnosť pod šírym nebom. Pôdorys môžete prispôsobiť priestorovým možnostiam vašej záhrady.
 
 

Ideálne je ohraničený priestor

Využiť pre budovanie átria môžete už postavené oporné múriky. Vchod do átria by mal byť vedený rovno z domu. Naproti vchodu môže mať jazierko alebo fontánu. Zasadiť tu môžete do kamenných nádob citrónovú trávu, levanduľu či šalvia. Patium by malo byť drevenou pergolou, ktorá prejde ku krbovému posedení.
 
 

Ako na podlahu 

Najprv je potrebné spevniť podlahu, na to možno použiť prírodný kameň, ideálne pieskovec alebo čadič. Použiť môžete obyčajný betón alebo dlažbu podľa svojho vkusu i možností. S dlažbou by mali ladiť kamenné nádoby, ktoré dotvoria celkový ráz átria. V prípade potreby môžete zaistiť vstup do patia schodíkom. Nezabudnite počítať s umiestnením krbu a drevené pergoly.
 
 

Akú kvetenu?

Aj átriová okrasnú záhradu tvoria predovšetkým kvety. Vzhľadom k malému priestoru je výber obmedzený na menšie kríky a okrasné kríky. Osadiť môžete popínavkami tiež pergolu. Rastliny podčiarknite pomocou kompozície. Môžete ich rozmiestniť v nádobách po ploche átria geometricky. Nezabudnite na voňavé bylinky, typický je vavrín. Dariť sa tu bude olivovníka, granátovníka alebo figovníka. Pozor však na chladné počasie.
 
 

Aké doplnky zvoliť?

Dôležitým prvkom je voda. Podľa veľkosti tu môžete mať malé jazierko alebo kamennú fontánu. Zaobstarať sa dajú repliky rímskych fontán s antickými plastikami. Nepreháňajte to s výzdobou, menej znamená viac. Blízkosti fontány umiestnite tiež lavičku pre príjemné posedenie. Nezabudnite ani na krb.