28.4.2017
 
Do záhrady vyberáme rastliny, ale materiál na dláždenie chodníkov, stavbu terasy či pergoly, už tak dôležitý pre nás nie je. Sa zle zvolenými variantmi môžeme výsledný dojem zo záhrady pokaziť.
 
 

Zabudnite na lacné varianty z výpredaja

 
Tiež patríte medzi tých, ktorí surfuje po výpredajoch, kde nakúpite dlažbu za zlomok ceny, záhradný nábytok alebo si kúpite menej kvalitné hliníkovou pergolu? Môžete sa potom dočkať toho, že vaše terasa septembra všetkými farbami, chodník v záhrade, ktorý na ňu nadväzuje, je odlišný a vedľa dreveného altánku stojí plechový záhradný domček.
 
 

Berte ohľad na dom

Ak chcete, aby vaša záhrada vyzerala dokonale, pri budovaní záhrady berte ohľad na vzhľad a fasádu domu a na použité materiály. Ak máte dom obložený kameňom a zaobstaráte si nevzhľadnú drevenú pergolu, nebude to vyzerať pekne. Nekombinujte prírodný materiál s imitáciou.
 
 

Na malej záhrade je všetko vidieť

Veľký pozor si dajte pri zariaďovaní malej záhrady. Na malom priestore je každá neslušné a nesúlad vidieť okamžite. Nepoužívajte tu viac ako dve kombinácie materiálov, napríklad vyberte kamennú terasu s pergolou z hliníka. Rozhodne na malé terase neexperimentujte.
 
 

Ako kombinovať farby?

Problém vzniká nielen pri prekombinovania materiálov, ale aj farieb. Pri výbere je potrebné voliť tiež vhodné rastliny a dreviny, ktoré ovplyvnia celkový vzhľad záhrady. Farebná cestička sa hodí k zeleným kríkom, v okolí farebných kvetov bude vyzerať veľmi abstraktne. U odpočinkových plôch a záhradného posedenia voľte jednoduché materiály i farby, ktoré budú vzájomne ladiť. Ak si neviete rady, nebojte sa osloviť záhradného architekta.