19.4.2017
 
Záhrada je dôležitou súčasťou každého rodinného domu. Mala by poskytovať majiteľovi miesto, kde môže tráviť voľný čas. Nesmie tu chýbať pergola, vďaka ktorej možno ľahko relaxovať.
 

Pergoly poznali už naši predkovia

 
Pergoly nie sú žiadnou horúcou novinkou. Boli hojne využívané už dávno tisíce rokov pred našim letopočtom. Pergoly v parkoch a záhradách plnili predovšetkým okrasnú funkciu. Podopierali predovšetkým brečtan, vinič a vistéria. Zarastené pergoly pozývali okoloidúcich k odpočinku. Pergolu si nepleťte s altánkom či markízou. V základe nejde o zastrešenú konštrukciu, aj keď sa stále viac objavujú.
 
 

Príjemné miesto pre odpočinok

Pergola poskytne príjemnú ochranu pred slnečnými lúčmi. Vhodne zvolené rastliny a doplnky ako je záhradný nábytok, z nej vytvorí príjemné miesto pre odpočinok. Záhradnú pergolu si vyberte s ohľadom na jej využitie. Pergola môže stáť samostatne, byť súčasťou garáže či steny domu. Najvhodnejším materiálom je drevo.
 
 

Drevená pergola

U nás najčastejšie uvidíte drevené pergoly k múru vyrobené z ihličnatých stromov, borovicového dreva, ale aj pevného dubu či buku. V pomere cena a výkon najlepšie vychádza pergoly vyrobené z ihličnanov. Dubové a bukové pergoly sú veľmi pevné, ale sú tiež veľmi drahé.
 
 

Jednoduché a napriek tomu nápadité

Vzhľad pergoly by mal korešpondovať so vzhľadom domu. Nízky dom s menšou záhradou bude vyžadovať menšie konštrukciu, u zložitejšie stavby sa pergola sa zložitejšie konštrukciou rozhodne nestratí. Hotovú pergolu zaobstaráte ako jednoduchú stavebnicu, ktorú ľahko zmontujete v dvoch ľuďoch. Drevenú stavbu neumiestňujte priamo k zemi, aby nevlhla a nezačala zahnívať. Použite betónové pätky s držiakom, do ktorých pergolu z dreva ukotvíte.