13.4.2017
 
Grilovanie na záhrade je príjemnou aktivitou na jar a hlavne v lete, kedy k tomu panujú najvhodnejšie podmienky. Dobré počasie sa ale môže rýchlo zmeniť a vonkajšie zábava ľahko prejsť do bezhlavého úteku pred dažďom. A preto je dobré rozmýšľať nad zastrešením.
 
 

Vyrieši to strecha

Problémy tohto charakteru dokáže vyriešiť pergola. Tú si môžete objednať na mieru, alebo si ju zostaviť sami. Stačí si len zakúpiť prefabrikát. Záhradné pergoly sa dajú zmontovať pomerne ľahko. Môžete túto činnosť vykonávať s kamarátmi alebo v rodinnom kruhu. Nie sú na to potrebné žiadne špeciálne vedomosti ani nástroje. Vo väčšine prípadov bohato postačí držať sa manuálu a skrutkovača. S trochou snahy môžete mať zastrešenie za pár hodín hotové.
 
 

Samostatne alebo pri dome

Pred samotnou kúpou je dôležité si rozmyslieť, či má byť pergola súčasťou domu alebo si prajete zaobstarať si samostatnú stavbu. Záhradné pergoly, ktoré sa nepripájajú k budovám, sa musí riadne ukotviť do betónových pätiek, aby vám konštrukcia nespadla pri prvom silnejšom vetre. Ani zastrešenie terasy nemôže stať bez istenia, avšak drevená pergola k stene má tú výhodu, že ju podporu navyše ponúka aj dom.
 
 

Starosť o drevo

Drevo je stále najobľúbenejším stavebným materiálom a platí to aj v prípade pergol. Drevené pergoly však môžu podliehať rôznym škodcom alebo chradnúť pod náporom ostrých slnečných lúčov. Pravidelné nátery by vás týchto starostí mali zbaviť. V prípade, že objavíte miesto, ktoré sa odlupuje alebo bledne, mali by ste prikročiť k obrusovaniu poškodeného úseku. Ten je potom potreba znovu natrieť ochranným náterom.
 

 

Lacné riešenie

Pergoly nie sú cenovo nedostupné a dajú sa zaobstarať vcelku lacno. Len musíte počítať s tým, že sa jedná o stavebnicové typy, ktoré je potrebné dať najskôr dohromady. Jeden deň by však k montáži mal hravo stačiť.