7.4.2017
 
Staviame Ak pergolu svojpomocne, môžeme sa dopustiť chyby. Aké sú časté chyby?
 
 

Nesprávny materiál

Jednou z najčastejších chýb je zle zvolený materiál. Medzi najčastejšie materiál využívaný k stavbe pergoly je drevo. Nehodí sa však na stavbu každej pergoly. Najväčšou chybou je zvoliť jedľové drevo, ktoré sa zle opracováva. Lepšie voľbou je využiť smrekové, borovicové alebo bukové či dubové drevo.
 
 

Nesprávne zastrešenie pergoly

Nesprávne zastrešenie záhradné pergoly je ďalší najčastejšie a dosť závažnou chybou. Zastrešenie pergoly by malo zabezpečiť pergole dostatok svetla tak, aby nás neoslňovali slnečné lúče. Zastrešenie rovno nesmie zaťažovať konštrukciu pergoly, ktorá nemusí jeho váhu uniesť. Z hľadiska ľahkosti a odolnosti je ideálna strešná krytina na pergolu polykarbonát.
 
 
 

Zlá technológia pri stavbe pergoly

Pergola je záhradné stavba, ktorá tiež vyžaduje správny postup pri výstavbe. Dôležitú úlohu tu hrajú zvolenej kotviace prvky, jednotlivé spoje aj samotný podklad záhradnej pergoly. Ak si nie ste istí, ako na stavbu pergoly, radšej sa obráťte na odborníkov, ktorí vám pomôžu vybrať správne riešenie pre vašu záhradu. Zle zvolený základ je štrk či hlina. Pergola by mala mať kvalitnú betónovú základňu, ktorá udrží pergolu stabilný.
 
 

Ďalšie časté chyby

V snahe ušetriť využívajú ľudia nedostatočne silné trámiky a stĺpiky. Problém môže nastať za silného vetra alebo pri daždivom počasí a veľkom množstve snehu, kedy sa pergola môže okamžite zrútiť. Je narušená jej pevnosť a stabilita. Ľudia často tiež šetrí na impregnáciu. Obyčajný lak na drevo nedokáže pergolu ochrániť pred hmyzom a drevokaznými hubami, takisto nechráni pergolu dlhodobo.