Drevo je ekologické palivo, ktoré stále využíva na vykurovanie veľa ľudí. Pri dome môžete uvidieť dřevník plný polien alebo polená vyskladaná do tvaru ježka.
 
 

Skladanie palivového dreva má svoje pravidlá

Na kúrenie musíte mať preschnutá polená, ktoré majú menej ako 20% obsahu vlhkosti. Skladujte naštiepané polená, ktorá vám vyschnú oveľa rýchlejšie. Drevo musíte riadne skladovať a drevníky sú preto úplne ideálnym riešením. Ak drevo nanosím do pivnice, opäť vám tam navlhne.
 
 
 

Skladajte do drevárne

Výška drevárne by mala byť aspoň dva metre, hĺbka sa odporúča 60 cm. Môžete tak pohodlne skladovať kratšie polená v dvoch radoch alebo dlhé polená v jednom rade. Dĺžku drevárne voľte podľa toho, koľko potrebujete dreva na kúrenie na sezónu uskladniť. Mäkké drevo je lepšie skladovať jeden až dva roky. Drevník by mal mať rošt alebo podlahu, aby nevlhlo drevo od zeme.
 
 

Kam zriadiť prístrešok na drevo

Prístrešok na drevo by nemal byť uzavretý z čelnej alebo zadnej strany. Aby palivo vyschlo dokonale, musí okolo neho neustále prúdiť vzduch. Štiepaná polienka neskladajte tesne vedľa seba, aby vzduch prúdil aj okolo nich. Drevo s kôrou otáčajte tak, aby smerovala nadol, vďaka tomu nebude brániť vysychanie polien.
 
 
Prístrešok umiestnite tak, aby na neho smerovali slnečné lúče, vyhýbajte sa vlhkým a tmavým zákutiam. Tiež by mal stáť blízko domu, ušetríte si tak prácu s nosením dreva domov.
 
 

Drevo vysušíte v sušiarni

Ak potrebujete drevo usušiť, môžete si kúpiť aj sušiareň dreva. Drevo, ktoré v nej uskladníte, vysuší zhruba o dva týždne rýchlejšie, než keď ho necháte uschnúť voľne na zemi a pod holým nebom. Výhodou je jednoduchá montáž a možnosť ju kedykoľvek premiestniť.